Psühholoogiline nõustamine
Kohtumine psühholoogiga, mille käigus inimene saab vabas vormis ja turvalises õhkkonnas jagada, mis teda abi otsima ajendas, milline on tema hetkeolukord, kuidas see on välja kujunenud, millist abi ta võiks vajada. Konsultatsioon võib olla ühekordne või toimuda mitme seansina, sõltuvalt inimese olukorrast ja ootustest.
Kui klient on huvitatud põhjalikumast tööst iseendaga, räägime ka sellest, mida kujutab endast psühhoteraapia, ning arutame, milline teraapialiik või terapeut võiks talle sobida.
Psühhoanalüütiline psühhoteraapia
Psühhoanalüütiline teraapia (PA) on üks psühhodünaamilise teraapiasuuna alaliike, mis on välja kasvanud klassikalisest psühhoanalüüsist ning toetub psühhoanalüütilisele teooriale inimese ja tema psüühika kohta. Väga lihtsustatult väljendudes lähtutakse vaatepunktist, et inimese tunded ja käitumine on suuresti mõjutatud tema alateadvusest. Mida rohkem õpib inimene teadvustama oma sisemaailmas toimuvat, seda enam on tema käsutuses sisemisi ressursse, mille abil välismaailmaga hästi toime tulla.
Psühhoanalüütiline teraapia on pikaajaline ja regulaarne protsess, kus kohtutakse 1-2 korda nädalas, kindlatel aegadel. Selline raamistik, nagu ka vestluste sisu ning suhe, mis kohtumiste käigus areneb, mängivad olulist terapeutilist rolli.
See aga ei tähenda, et kõik, kes pöörduvad psühhoanalüütilise terapeudi poole, peaksid kohe alustama intensiivse teraapiaga. On täiesti loomulik, et inimene ei pruugi alguses selliseks pühendumiseks olla valmis või puuduvad tal selleks võimalused. Teraapiaga alustatakse sellise sageduse ja rütmiga, mis mõlemale poolele sobib ja on ühiste võimalustega kooskõlas. Tavaelu praktika näitab, et kui inimene juba teraapiavõimalust otsib, on tal ka sügavam huvi oma sisemaailma vastu olemas ning koostöö sobides leitakse ka praktilised võimalused. Psühhoteraapia kohta saab rohkem lugeda siit: https://psyhhoteraapia.ee/selts/lugemist-ja-muud/teraapiast/
Psühhoanalüüs
Psühhoanalüüs keskendub inimese sisemaailma uurimisele ja mõistmisele, aidates selgitada, kuidas varased kogemused ja teadvustamata mõtted mõjutavad käitumist, emotsioone ja vaimset tervist.
Psühhoanalüütik ja patsient kohtuvad 3-4 korda nädalas, a 45 minutit. Seansi vältel lamab patsient kushetil, analüütik istub tugitoolis, paigutatuna kusheti peatsisse, nii et silmside nende vahel puudub. Töö selline raamistik loob soodsa keskkonna, kus patsient saab sügavamalt keskenduda oma sisemaailmale, eemaldudes välistest häirijatest.
Psühhoanalüüs toetub keerukale teooriale ning eeldab analüütikult spetsiifilist professionaalset ettevalmistust, mille omandamine vältab aastaid. Ka patsient peab psühhoanalüüsi läbi viimiseks vastama teatud eeldustele. Seetõttu eelneb psühhoanalüüsile tavaliselt ettevalmistav faas (konsultatsioonid, sageli ka teraapia).